2016 North Country Trail Run Ultra Marathon Results

2016 NORTH COUNTRY TAIL RUN SATURDAY ULTRA MARATHON

ULTRA Top Females Overall
Bib # Name Finish Chip Finish Age Gender
1 4101 KURTZ STEPHANIE   8:27:33.789   8:27:31.884 36 F
ULTRA Top Males Overall
Bib # Name Finish Chip Finish Age Gender
1 4096 KREMER JOHN   7:19:51.270   7:19:49.225 30 M
ULTRA Top Female Masters
Bib # Name Finish Chip Finish Age Gender
1 4017 BERGER JULIE   9:00:46.429   9:00:40.306 46 F
ULTRA Top Male Masters
Bib # Name Finish Chip Finish Age Gender
1 4019 BLOSSOM MICHAEL   8:16:31.338   8:16:26.023 44 M
ULTRA Age Group Results for Male 20-24
Bib # Name Finish Chip Finish Age Gender
1 4109 LINDSTROM JEFFREY   8:47:31.237   8:47:18.864 23 M
ULTRA Age Group Results for Female 20-24
Bib # Name Finish Chip Finish Age Gender
ULTRA Age Group Results for Male 25-29
Bib # Name Finish Chip Finish Age Gender
1 4142 PAWLOWSKI PETER  11:29:14.232  11:28:54.364 27 M
2 4058 FLORES JONATHAN  11:43:17.965  11:43:06.323 29 M
ULTRA Age Group Results for Female 25-29
Bib # Name Finish Chip Finish Age Gender
1 4170 SCHOETTEL KAYLA  12:04:07.771  12:03:55.230 28 F
2 4064 GEHRAND KATIE  12:05:37.457  12:05:37.457 28 F
ULTRA Age Group Results for Male 30-34
Bib # Name Finish Chip Finish Age Gender
1 4028 BRYAN ALEX   7:47:39.937   7:47:37.133 31 M
2 4077 HAGES ROBIN   9:08:51.625   9:08:45.553 34 M
3 4088 JONES CHRISTOPHER   9:30:10.834   9:29:59.845 33 M
4 4103 LAWRENCE ROBERT   9:47:06.178   9:47:01.396 31 M
5 4080 HOHMAN RICHARD   9:59:22.253   9:59:16.171 33 M
6 4004 APSEY JESSE  13:09:56.547  13:09:25.577 30 M
ULTRA Age Group Results for Female 30-34
Bib # Name Finish Chip Finish Age Gender
ULTRA Age Group Results for Male 35-39
Bib # Name Finish Chip Finish Age Gender
1 4152 QUINN ERIC   7:38:18.561   7:38:17.044 39 M
2 4136 OTTNEY NICHOLAS   8:04:56.170   8:04:52.959 35 M
3 4062 FRAZIER MATT   8:12:03.301   8:12:01.852 37 M
4 4114 MAYNARD SHAWN   9:17:29.074   9:17:24.611 39 M
5 4161 RIDDLE RONNIE   9:36:28.856   9:36:23.633 35 M
6 4022 BOWMAN JUSTIN  10:39:16.460  10:39:04.377 36 M
7 4082 HOLMES STEVEN  11:22:49.793  11:22:42.817 35 M
8 4153 RADLINSKI AARON  11:26:26.983  11:26:09.524 37 M
9 4128 MITTAL DIVESH  11:57:57.298  11:57:42.896 36 M
10 4164 ROUPE CORY  11:59:17.561  11:58:54.287 37 M
11 4189 VAN DER HULST CHAD  12:34:41.108  12:34:24.050 36 M
12 4108 LINDSEY JAMIE  13:09:56.274  13:09:25.333 37 M
13 4158 RICE MICHAEL  13:42:18.681  13:42:18.681 35 M
14 4190 WATKINS TIM  13:50:46.572  13:50:25.995 38 M
ULTRA Age Group Results for Female 35-39
Bib # Name Finish Chip Finish Age Gender
1 4201 JACQUES LORI   8:32:32.469   8:32:23.839 37 F
2 4099 KUHNLE ERIKA   9:47:27.516   9:47:06.755 39 F
3 4134 MURPHY KATHRYN  10:13:48.256  10:13:34.891 37 F
4 4188 UPTON CATHLIN  10:23:03.463  10:22:47.871 38 F
5 4016 BELL JILL  10:27:49.753  10:27:29.479 37 F
6 4169 SCHOBER HOA  10:36:31.272  10:36:22.384 38 F
7 4151 PUSHIES SARAH  11:25:42.587  11:25:25.139 38 F
8 4092 KELLOGG EVIE  12:41:10.753  12:40:50.626 37 F
ULTRA Age Group Results for Male 40-44
Bib # Name Finish Chip Finish Age Gender
1 4155 RASEY DANIEL   8:20:16.252   8:20:13.551 40 M
2 4123 MELI SAM   8:35:19.519   8:35:00.365 44 M
3 4162 ROBERTSON DAN   9:03:41.229   9:03:33.613 42 M
4 4041 CURTIN DAVID   9:05:13.254   9:05:08.643 42 M
5 4002 ANTONIOU MATTHEW   9:08:51.304   9:08:42.344 43 M
6 4094 KOHLER KEITH   9:29:57.721   9:29:49.303 44 M
7 4167 SCHNEIDER AARON  10:12:09.190  10:12:05.618 40 M
8 4033 CASE BRIAN  10:33:10.349  10:33:06.408 41 M
9 4187 TUGGLE SCOT  11:05:39.444  11:05:13.564 42 M
10 4197 WINDELER BRAHM  11:31:06.586  11:30:55.592 41 M
11 4180 SULLIVAN TODD  11:51:25.194  11:51:06.018 42 M
12 4102 LARGE DAVID  12:05:01.361  12:04:53.909 43 M
13 4093 KESSLER JOHN  12:35:38.708  12:35:32.358 41 M
ULTRA Age Group Results for Female 40-44
Bib # Name Finish Chip Finish Age Gender
1 4095 KOON BETHANY   9:21:10.734   9:20:59.609 42 F
2 4112 MALINCZAK CARRIE  11:31:06.408  11:30:56.030 41 F
3 4179 SULLIVAN DANIELLE  11:51:25.182  11:51:03.511 44 F
4 4147 PLAMONDON JILL  12:41:11.214  12:40:50.594 43 F
5 4037 CHIANG EILEEN  13:06:02.887  13:05:38.591 43 F
ULTRA Age Group Results for Male 45-49
Bib # Name Finish Chip Finish Age Gender
1 4165 SANFORD PETE   9:00:46.677   9:00:40.589 47 M
2 4069 GILBERT TOM   9:17:29.304   9:17:24.530 47 M
3 4086 JERVA MARK   9:25:37.711   9:25:31.645 47 M
4 4046 DENTON DANIEL  10:12:56.335  10:12:46.235 47 M
5 4203 WOROBI ROBERT  10:57:52.309  10:57:24.384 48 M
6 4031 CARR STEVE  11:12:07.195  11:12:03.070 48 M
7 4026 BROUWER MITCH  11:58:26.765  11:58:04.566 47 M
8 4011 BARTON BRYAN  12:21:25.470  12:21:05.619 48 M
ULTRA Age Group Results for Female 45-49
Bib # Name Finish Chip Finish Age Gender
1 4015 BECKER CHERI  11:03:31.721  11:03:15.317 48 F
2 4035 CEARBAUGH ASHLEY  11:05:14.273  11:05:08.927 47 F
3 4143 PELFREY LEAH  11:15:35.613  11:15:21.814 46 F
4 4202 HALLORAN SHAWN  11:58:11.497  11:57:49.805 45 F
5 4029 BUCKO TAMORA  12:03:11.897  12:02:55.069 46 F
6 4175 SIRAGUSA SUSAN  12:44:26.093  12:44:11.567 49 F
ULTRA Age Group Results for Male 50-54
Bib # Name Finish Chip Finish Age Gender
1 4110 LINN MARK   8:56:41.540   8:56:37.577 52 M
2 4087 JOHNSON RANDY   9:26:36.921   9:26:29.188 50 M
3 4057 FLINN DUEY   9:28:46.892   9:28:32.821 51 M
4 4036 CEARBAUGH KELLY   9:52:19.539   9:52:14.745 52 M
5 4144 PENKEVICH STEVEN  11:16:10.876  11:15:53.412 54 M
6 4107 LEWIS ERNEST  12:05:01.978  12:04:43.394 51 M
7 4072 GOW JOE  12:44:01.467  12:43:33.990 53 M
8 4194 WHITE ERIC  13:28:56.597  13:28:29.236 54 M
9 4054 ENG BERNIE  13:49:20.055  13:48:52.628 50 M
ULTRA Age Group Results for Female 50-54
Bib # Name Finish Chip Finish Age Gender
1 4034 CAUVIN JULIE  10:08:45.691  10:08:35.247 50 F
2 4186 THOMAS GRETCHEN  10:57:41.805  10:57:31.325 50 F
3 4024 BRASSIL VICKI  11:48:11.377  11:47:52.837 52 F
ULTRA Age Group Results for Male 55-59
Bib # Name Finish Chip Finish Age Gender
1 4166 SCHAUB BARRY  10:07:30.374  10:07:24.996 55 M
2 4118 MCGRAIL ANDY  10:08:45.985  10:08:27.407 55 M
3 4163 ROOK GEOFF  10:35:17.079  10:35:08.391 56 M
4 4079 HERBOLSHEIMER JOHN  10:56:18.768  10:56:08.970 57 M
5 4100 KULWICKI BILL  11:14:44.328  11:14:32.962 57 M
6 4146 PHELPS JOHNNY  12:27:39.680  12:27:15.042 55 M
7 4148 POWERS FRANK  13:09:45.820  13:09:13.608 56 M
8 4105 LEIGHTON JOHN  13:25:13.804  13:24:50.185 55 M
ULTRA Age Group Results for Female 55-59
Bib # Name Finish Chip Finish Age Gender
1 4020 BOLTE CYNDY  10:56:47.380  10:56:18.361 58 F
ULTRA Age Group Results for Male 60-64
Bib # Name Finish Chip Finish Age Gender
1 4191 WATTS KEN  11:05:56.985  11:05:56.985 61 M
2 4056 EVANS WILLIAM  13:54:46.617  13:54:31.348 63 M
ULTRA Age Group Results for Female 60-64
Bib # Name Finish Chip Finish Age Gender
ULTRA Age Group Results for Male 65-69
Bib # Name Finish Chip Finish Age Gender
1 4084 HUCK DAVID  12:27:51.034  12:27:33.565 68 M
ULTRA Age Group Results for Female 65-69
Bib # Name Finish Chip Finish Age Gender